Crisisopvang en woonvoorziening LIMOR de Kei te Leeuwarden
- Opdrachtgever
- WoonFriesland, Heerenveen
- Architect
- Heldoorn, Ruedisulj te Leeuwarden
- Periode van uitvoering
- maart 2008 t/m februari 2009
In Leeuwarden heeft LIMOR de nieuwbouw aan de Kei in de wijk Bilgaard in gebruik genomen. Bijzonder is dat het gaat om een gecombineerd aanbod binnen de maatschappelijke opvang. Op de begane grond is kortdurende crisisopvang gerealiseerd, terwijl de eerste etage bestemd is voor beschermd wonen. Het Oranje Fonds ondersteunt de nieuwe huisvesting met een financiƫle bijdrage.
Mensen die gebruik moeten maken van de crisisopvang komen daar niet zomaar; er is sprake van een combinatie van ernstige psychische en sociale problemen. In de crisisopvang worden mensen van diverse leeftijd, diverse afkomst en in diverse gezinssamenstellingen tijdelijk opgevangen. “Met de bijdrage van het Oranjefonds kunnen we onze cliĆ«nten een betere opvang bieden. Van daaruit kunnen we direct starten met het trainen van hun zelfstandigheid,” vertelt Fokko Jan van der Ploeg, divisiehoofd van LIMOR. Hoe sneller men de verantwoordelijkheid voor zijn of haar dagelijks leven weer zelf kan en wil nemen, hoe beter men ook in staat is overeind te blijven in deze maatschappij. Daarbij wordt veel aandacht gegeven aan het (re-)activeren van het sociale netwerk, werkzaamheden en onderwijs.
Beter
Van kleine kamertjes en een gezamenlijke woonkamer naar ruime appartementen met een eigen keuken. Crisisopvang de Wending verhuisde naar een spiksplinternieuw pand in Bilgaard. De bewoners slapen meteen een stuk beter. “Goedemorgen Anneke, heb je goed geslapen?” vraagt hoofd crisisopvang Barbara Raven een vrouw die van de zon geniet op de binnenplaats van de nieuwe locatie aan De Kei. “Heerlijk, goede bedden hier”, antwoordt Anneke enthousiast. Anneke is een van de bewoners van de eenpersoonsunits: een appartement met bed, zithoek met tv, eigen douche en toilet en keuken compleet met magnetron. Heel wat anders dan het kleine kamertje dat ze op de oude locatie in de Albert Schweitzerstraat bewoonde.
Gezinsunits
De 42-jarige vrouw is dan ook vol lof over de verhuizing. “Ik heb nu een kamer met heel veel licht en ik kan even op mezelf zitten.” De gezamenlijke woonkamer in het vorige pand vond ze veel te druk. “Je hoort zoveel problemen van anderen. Die kun je toch niet oplossen. Ik heb genoeg bagage van mezelf.”
Terwijl er in de Wending plek was voor maximaal 23 bewoners, kunnen er in De Kei 45 mensen terecht. Naast de eenpersoonsappartementen zijn er zeven gezinsunits. “Daar kunnen bijvoorbeeld alleenstaande moeders met hun kinderen terecht. Voorheen moesten we hen op aparte kamers plaatsen”, vertelt Raven. Op de eerste verdieping zijn zestien appartementen voor mensen die moeite hebben met zelfstandig wonen.
Eigen voorzieningen
Groot verschil met de Wending is dat bewoners allemaal een eigen keuken en sanitair hebben. “Voorheen moesten kamerbewoners die voorzieningen delen. Dat leidde soms tot spanningen want niet iedereen kan in een groep leven. En het eten stond iedere dag klaar. We haalden ze als het ware uit de samenleving “, vertelt Fokko-Jan van der Ploeg van LIMOR, de instelling waar de crisisopvang onder valt. Door de individuele benadering in De Kei is het volgens Van der Ploeg makkelijker om iemands problemen aan te pakken. “We kunnen de zelfredzaamheid op een zo hoog mogelijk niveau tillen. En als dingen niet lukken, dan helpen wij ze, bijvoorbeeld bij het koken.” De 24-jarige Patrick kijkt juist uit naar het zelf koken. “Ik hou van zelfstandigheid”, vertelt hij in zijn gloednieuwe appartement waar zijn koffier nog onuitgepakt op de grond staat. “Als je niks hoeft te doen, word je lui. Hier moet ik zelf koffie maken en schoonmaken.” De nieuwe locatie heeft dan ook een stimulerend effect, vindt de jongeman die automonteur wil worden. “Het is hier veel mooier. Dat motiveert mij om dingen te doen. Ik heb heerlijk geslapen en voel me hier meteen beter”.
Projectgegevens
Projectontwikkelaar, WoonFriesland
Architect,Heldoorn Ruedisulj
Constructeur : Econstruct
Aannemer : Jorritsma Bouw
E + W-installatie : Van der Weerd
Gevelwerk : Profiwa BV
Afbouwbedrijf : Remkes
Deuren : BPZ
Kozijnen : Drenten Raamservice
Staalkonstruktie : K. Stok & ZN. BV
Bron; Bouwinfonet 2009






