Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Erik Kooistra en Britt Anema

Het voormalige hotel en zalencentrum De Groene Weide in Bolsward is een indrukwekkende metamorfose ondergaan. Wat begon met enkel een verduurzaming, groeide uit tot een complete transformatie naar ‘Weids’: een modern restaurant met een uniek concept tegen voedselverspilling, gecombineerd met vergaderruimtes. Opdrachtgever Erik Kooistra neemt ons mee in een bijzonder bouwproces dat zich kenmerkte door een omgekeerde aanpak: eerst beginnen, dan pas ontwerpen.

Het pand was al zes jaar in het bezit van Erik. De wens om te verbouwen was er al, maar het startschot werd gegeven door de noodzaak tot verduurzaming en een lekkage in de oude keuken. Voor de uitvoering kwam Erik al snel uit bij Jorritsma Bouw. “Jorritsma doet vaak dingen voor ons, bijvoorbeeld voor de Jumbo-winkels,” vertelt Erik. “Bovendien zitten ze in de buurt, zijn de lijnen kort en waren ze snel beschikbaar.”

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Gewoon beginnen

Waar een bouwproject normaal gesproken start met een uitgebreid ontwerp en bestek, koos Erik hier voor een onconventionele route. “Als ik iets in mijn hoofd heb, wil ik gewoon beginnen,” legt hij uit. Daarom werd het project uitgevoerd op regiebasis, waarbij gaandeweg duidelijk werd wat er moest gebeuren.

De eerste inspectie door oud-collega Bram Pasma wees uit dat het dak in slechte staat verkeerde. “We zijn begonnen met verduurzamen aan de buitenkant. Maar toen bleek dat het dak niet goed was en er meer moest gebeuren, dacht ik: laten we nu ook maar echt groots verbouwen,” aldus Erik. Deze ‘gewoon beginnen’-mentaliteit betekende dat er gestart werd met slopen en bouwen terwijl de definitieve tekeningen voor de benedenverdieping nog niet eens op tafel lagen.

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Korte lijnen en flexibiliteit

De dynamische manier van werken vroeg om flexibiliteit. Er werd gewerkt met een vast team, waaronder twee timmermannen van Jorritsma Bouw die een half jaar lang op de bouwplaats aanwezig waren en proactief meedachten in de uitvoering. Erik: “De lijnen waren kort. Als er wat was, belden we elkaar.”

Erik droeg de dagelijkse begeleiding over aan Britt Anema. “Tijdens haar stage vroeg ik Britt te onderzoeken hoe we reststromen van de Jumbo, zoals groente en fruit, een tweede leven konden geven in het restaurant. Dat idee vormt nu de basis van Weids,” vertelt hij. “Ze kreeg ook de verantwoordelijkheid om dit zelf te realiseren en nam de bouwbegeleiding op zich.” Die samenwerking verliep via wekelijkse bouwvergaderingen waarin de voortgang en de ad-hoc beslissingen werden afgestemd met alle betrokken partijen.

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Van dak tot detail

Het takenpakket van Jorritsma was breed en divers. Terwijl de plannen voor het interieur nog vorm kregen, werd buiten al gestart met het vervangen van dakpannen, het uitlijnen van goten en het plaatsen van een grote dakkapel op de zuidzijde. Binnen varieerde het werk van grof geschut tot fijne afwerking. “Ze hebben hier echt van alles aangepakt: van het constructieve sloopwerk en het plaatsen van een compleet nieuwe staalconstructie tot het stuc- en tegelwerk,” somt Erik op. Ook de realisatie van de dekvloeren, de nieuwe binnenkozijnen, de trappen en de kenmerkende lichtstraat vielen onder de verantwoordelijkheid van Jorritsma.

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Uitdagingen in een dynamisch proces

De keuze om zonder dichtgetimmerd plan te starten, bracht uiteraard uitdagingen met zich mee. “Voor de bouw was het soms flink aanpoten,” geeft Erik toe. Doordat het ontwerp gaandeweg ontstond, vroegen sommige onderdelen om onverwachte technische oplossingen. Zo bleek de bestaande constructie niet geschikt voor de gewenste flexibele wanden. “Achteraf bleek dat er een hele nieuwe staalconstructie in moest,” vertelt Erik. “Maar dankzij de goede afstemming met alle betrokken partijen is het uiteindelijk allemaal toch gelukt.”

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Van donkerbruin naar Weids

Het resultaat mag er zijn. Het voormalige donkere, bruine interieur heeft plaatsgemaakt voor een lichte, moderne omgeving, mede dankzij het plaatsen van een grote lichtstraat en nieuwe kozijnen. De naam ‘Weids’ is een knipoog naar het verleden (De Groene Weide), maar staat voor de nieuwe, ruime blik en het duurzame concept.

De reacties uit Bolsward en omgeving zijn louter positief. “Mensen vinden het concept heel mooi. Het is echt prachtig geworden,” zegt Erik trots. “Het is een uniek proces geweest. Dat we het samen met Jorritsma aangedurfd hebben om gewoon te beginnen, gebeurt niet vaak. Maar als ik nu zie hoe het geworden is, ben ik zeer tevreden.”

Van De Groene Weide naar Weids: ‘Gewoon beginnen’ leidt tot prachtig resultaat

Naast restaurants bouwen we nog veel meer projecten op het gebied van toerisme en recreatie. Neem gerust contact met ons op om de mogelijkheden te bespreken.